Home > SPORT BOTA

Tronditje për Francën, Benzema humbet Botërorin e Katarit!

Tronditje për Francën, Benzema humbet Botërorin e Katarit!

Zhvillim tronditës për Francën dhe Karim Benzema. Të shtunën qendërsulmuesi francez 34-vjeçar iu bashkua për herë të parë seancave stërvitore me skuadrën franceze, në kuadër të përgatitjeve për Botërorin e Katarit, por ai u largua i lënduar dhe testet treguan se nuk do të mund të luajë në fund me përfaqësuesen franceze.

Federata Kombëtare Franceze e Futbollit njoftoi zyrtarisht tërheqjen e Karim Benzema nga Botërori.

Fituesi i Topit të Artë dëmtoi kuadricepsin në kofshën e majtë teksa vraponte i vetëm. Benzema është ende një humbje e madhe për Didier Deschamps, ndërsa në stërvitje kanë “humbur” edhe Christopher Nkukun.

Trajneri federal i kampionëve të botës ka afat deri të hënën për të thirrur një tjetër lojtar. Tricolors janë në grupin 4 të Kupës së Botës, ku bëjnë pjesë edhe Australia, Danimarka dhe Tunizia.

Kjo është seria e dytë e Botërorit që Benzema do t’i mungojë. Në vitin 2018 ai nuk ishte në skuadrën e Francës, e cila fitoi trofeun, ndërsa kishte luajtur 5 ndeshje në Botërorin 2014.

Flash News

News24 Livestream