Home > SHQIPËRIA

Përmbytjet në vend, ekspertët turq mbërrijne në Tiranë

Përmbytjet në vend, ekspertët turq mbërrijne në

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural znj.Milva Ekonomi priti sot në një takim një delegacion turk i kryesuar nga zv/drejtori i Përgjithshëm i Pylltarisë në Turqi,  Mustafa Ozkaya dhe ekspertë të fushës. Delegacioni turk shoqërohej nga ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük.

Kjo vizitë  e ekspertëve turq vjen pas firmosjes këtë të mërkurë, të marrëveshjes së grantit mes Turqisë e Shqipërisë për dhurimin e disa pajisjeve në ndihmë të situatës së përmbytjeve dhe vërshimit të ujërave në sipërfaqet e tokave, mes ministres së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural znj.Milva Ekonomi dhe ministrit turk të Bujqësisë, Bekir Pakdemirli.

Ministrja Ekonomi falenderoi palën turke për reagimin e shpejtë dhe gatishmërinë e qeverisë turke për të ndihmuar në ofrimin e ekspertizës në çështjet që kanë të bëjnë me bonifikimin e tokës dhe pyjet, me fokus të veçantë zonat e përmbytura.

Nga ana e tij, ambasadori turk falenderoi ministren e MBZHR, Milva Ekonomi duke e konsideruar takimin e së mërkurës midis kryeministrin Edi Rama dhe ministrit turk Pakdemirli si një nxitje e inkurajim për të arritur rezultate konkrete në këtë bashkëpunim të ri.

Ngritja e grupeve të përbashkëta të punës mes ekspertëve turq e shqiptarë dhe njohja me zonat e prekura është hapi i parë i zbatimit të marrëveshjes, ndërsa pritet të mbërrijnë dhe pajisjet e dhuruara nga pala turke për menaxhimin e situatës së krijuar nga reshjet.
(Balkanweb)

News24 Livestream