Home > SHQIPËRIA

Operacioni “Morina”/ Trafik emigrantësh nëpërmjet Kosovës, 7 të arrestuar, procedohet 1 tjetër

Operacioni “Morina”/ Trafik emigrantësh nëpërmjet

Vijon operacioni policor i koduar “Morina”, goditen 7 raste të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit.

Në vijim të operacionit policor të koduar “Morina”, si dhe në zbatim të detyrave të përcaktuara në planin e masave të hartuar nga DVP Kukës, për parandalimin dhe goditjen e aktivitetit të paligjshëm të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve dhe tranzitimin e tyre në territorin shqiptar, me destinacion vendet e BE-së, specialistët për Hetimin e Krimeve në DVP Kukës, në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Kukës, goditën 7 raste të tjera të kësaj veprimtarie kriminale.

Si rezultat u arrestuan në flagrancë shtetasit:
-Alket Vatnikaj, 21 vjeç, Trazhgim Halilaj, 24 vjeç, Jurgest Hasulla, 31 vjeç, Arlind Shehu, 20 vjeç, Daniel Dodaj, 18 vjeç dhe Aurel Deda, 23 vjeç, të gjithë banues në Tiranë dhe Florin Dauti, 18 vjeç, banues në Kukës.

Si dhe u procedua në gjendje të lirë shtetasi M. Gj., 53 vjeç, banues në fshatin Gziq, Mirditë.

Këta shtetas janë arrestuar në flagrancë, pasi janë kapur nga shërbimet e Policisë, duke transportuar me automjete të ndryshme, emigrantë të paligjshëm, që të kalonin në mënyrë të paligjshme kufirin në drejtim të Kosovës, kundrejt fitimit.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan automjetet që përdoreshin për të transportuar emigrantët.

Materialet hetimore do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës, për veprime të mëtejshme.

 

Flash News

News24 Livestream