Home > METROPOL

Shakira dëshiron të shpërngulet në Miami dhe të lërë pas të gjitha kujtimet e këqija në Spanjë, flasin të afërmit e këngëtares

Shakira dëshiron të shpërngulet në Miami dhe të

Shakira dëshiron ta largohet nga Barcelona dhe të jetojë me kohë të plotë në Miami – duke lënë pas problemet personale që po e ndjekin,sipas burimeve për Page Six.

Jo vetëm që ajo është në mes të një divorci dhe betejës për kujdestarinë me babanë e fëmijëve të saj, futbollistin e Barcelonës, Gerard Piqué, 35 vjeç, por këngëtarja e “Hips Don’t Lie” po përballet gjithashtu me deri në tetë vjet burg. Autoritetet spanjolle e akuzuan atë për mashtrim tatimor.

Barcelona po rezulton të jetë një vend me kujtime të këqija.

“Miami është shtëpia e saj”, tha për The Post Martinez, i cili punon me vëllain e Shakira-s, Antonion në pronat lokale të këngëtares. “Këtu jetojnë prindërit e saj, këtu jeton vëllai i saj, mbesa dhe nipi gjithashtu. Ajo nuk ka asnjë familje në Spanjë. Është një ambient ndryshe nga Barcelona”.

Miqtë si kolegu i tij muzikant Alejandro Sanz – partneri i saj i duetit “La Tortura” – thuhet se po përpiqen të bindin Shakirën që të çojë talentet e saj në South Beach dhe burime shtesë pranë këngëtares konfirmojnë dëshirën e saj për t’u zhvendosur në Sunshine State.

Largimi nga Barcelona do ta ndihmonte për t’u larguar nga thashethemet rreth Piqué dhe pabesive të tij të supozuara.

Shakira dhe Pique njoftuan ndarjen e tyre në qershor. Çifti u takuan në vitin 2010 gjatë Kupës së Botës në Afrikën e Jugut. Ajo ishte atje për të performuar “Waka Waka (Këtë herë për Afrikën)” ndërsa ai luajti për vendin e tij të lindjes, Spanjën, skuadrën fituese atë vit. Të dy kanë të njëjtën ditëlindje (2 shkurt), por Shakira është 10 vjet më e madhe. Dy muaj pas takimit me Piqué, Shakira u nda nga Antonio de la Rúa, djali i ish-presidentit argjentinas Fernando de la Rúa dhe i dashuri i saj prej 10 vitesh, megjithëse thuhet se ajo nuk filloi të takohej me yllin e futbollit deri vitin e ardhshëm.

Tani, ndërsa beteja për kujdestarinë përshkallëzohet midis Shakirës dhe Piqué, fëmijët janë kthyer në Barcelonë duke qëndruar në shtëpinë e babait të tyre. Një armëpushim i përkohshëm i ka dhënë atij kujdestarinë për gjysmën e muajit, pasi Shakira i çoi ata në një udhëtim në Miami, Los Angeles dhe Meksikë.

Çifti i larguar mund të përfundojë duke luftuar për pronat e tyre të konsiderueshme të pasurive të paluajtshme. Përveç një shtëpie në Miami Beach, ata zotërojnë një vilë me tetë dhoma gjumi në resortin Cap St. Georges të Qipros, të blerë në vitin 2019 dhe një shtëpi me shtatë dhoma gjumi në lagjen ekskluzive Pedralbes të Barcelonës. Pavarësisht nga banesat e saj të rehatshme, Shakira nuk e ka dashur kurrë veten për atë qytet apo rrethin e ngushtë të Piqué. Miqtë e tij thuhet se e quajnë atë “La Patrona” (“Shefja”).

Gjithashtu në mesin e portofolit të Shakirës është edhe Bonds Cay, një ishull privat në Bahamas, të cilin ajo e bleu për 15 milionë dollarë me bashkëthemeluesin e Pink Floyd, Roger Waters. Partnerët e biznesit planifikuan ta transformonin parajsën në një vendstrehim artistësh me hotele luksoze, apartamente, galeri dhe hapësirë ??në studio, por kurrë nuk e zhvilluan tokën. Aktualisht, ishulli prej 550 hektarësh është ende i pabanuar.

Por çështjet e taksave mund të jenë një dëm në vlerën neto të raportuar prej 300 milionë dollarësh të këngëtares.

Shakira, thuhet se ka dështuar të paguajë 14.7 milionë dollarë taksa midis 2012 dhe 2014. Përveç burgimit, ekziston edhe kërcënimi i një gjobe prej 23.5 milionë dollarësh nëse shpallet fajtore. Burimet thonë se Shakira është e bindur në pafajësinë e saj, por e zhgënjyer nga shpifjet.

“Shakira ka bashkëpunuar gjithmonë dhe ka respektuar ligjin,” tha përfaqësuesi i saj për PR për The Post, “duke demonstruar sjellje të patëmetë si individ dhe tatimpagues, dhe duke ndjekur me besnikëri këshillën e PriceWaterhouse Coopers, një firmë tatimore prestigjioze dhe e njohur globalisht. Për fat të keq, Zyra e Taksave Spanjolle, e cila humbet një në çdo dy padi me taksapaguesit e saj, vazhdon të shkelë të drejtat e saj dhe të ndjekë një çështje tjetër të pabazë. Shakira ka besim se pafajësia e saj do të vërtetohet deri në fund të procesit gjyqësor.”

Këngëtarja ka paguar tashmë 17.5 milionë dollarë në zyrën e taksave spanjolle për të shlyer detyrimin e saj.

“Kjo është diçka që autoritetet spanjolle të taksave dihet se bëjnë me njerëzit e pasur,” tha një i brendshëm. “Është më shumë një bezdi se çdo gjë tjetër.”

Nuk është çudi që miqtë po e inkurajojnë atë të lërë pas kujtimet e këqija të Spanjës dhe të shkojë në SHBA.

Kur është në Miami, Shakira qëndron e qetë, duke preferuar shoqërinë e familjes së saj.

“Shakira është një person shumë i orientuar drejt familjes,” përshkroi Martinez. “Ajo nuk do të shkojë në një festë me një grup miqsh. Jo, ata mblidhen në shtëpinë e saj për barbekju dhe aktivitete familjare. Është një shtëpi e ndërtuar për argëtim. Fëmijëve u pëlqen të jenë këtu.”

Dhe, ndërsa prindërit e saj  plaken, ka një arsye të mirë që këngëtarja të qëndrojë afër.

Babai i Shakirës, ??William Mebarak Chadid, 90 vjeç, pësoi një incident të keq në fillim të këtij viti. E shqetësuar për gjendjen e të atit, Shakira i dedikoi atij një postim në Instagram. “Ti na mësove të ngrihemi pas çdo rënieje dhe këtë herë ne e dimë që do ta bësh përsëri,” postoi ajo më 9 korrik.

Jo vetëm që prindërit e Shakirës jetojnë në Miami, por edhe gjysmëvëllai i saj Antonio jeton gjithashtu. Vëllezërit dhe motrat janë shumë të afërt dhe “Tonino” thuhet se është i besuari i saj.

“Gjithçka ka të bëjë me fëmijët e saj. Fëmijët janë para karrierës së saj”, tha Martinez. “Familja e saj është e para. Nëna e saj është gjithmonë me të dhe Toninon gjithashtu.”

“Ajo është një person shumë privat. Ajo duhet të jetë e trishtuar, por nuk do ta shihni kurrë të trishtuar në publik. Ajo është shumë e kompozuar. Ajo është një luftëtare. Ajo vazhdon dhe shkon në kapitullin tjetër.

“Ndihem keq për atë që i ndodhi asaj me partnerin e saj, por kjo është jeta,” shtoi Martinez. “Në Miami, ajo mund të vazhdojë me jetën e saj”.

Flash News

News24 Livestream