Home > KULTURE

Përfundon edicioni i 75-të i Festivalit të Filmit në Kanë, kush e rrëmbeu trofeun e madh dhe si u ndanë çmimet e tjera

Përfundon edicioni i 75-të i Festivalit të Filmit në

Satira sociale e Ruben Ostlund, “Triangle of Sadness” ka fituar Palmën e Artë, duke triumfuar në Festivalin e 75-të të filmit në Kanë, duke i dhënë regjisorit suedez një nga çmimet më prestigjioze të kinemasë për herë të dytë.

Ostlund fitoi nderin më të lartë të Kanës për filmin e tij “Square” në vitin 2017. “Triangle of Sadness” , i cili paraqet Woody Harrelson si kapiten jahti marksist dhe një skenë kulmore të të vjellave të shfrenuara, e shtyn satirën edhe më tej.

“Ne donim që pas shfaqjes [që njerëzit] të dilnim së bashku dhe të kishim diçka për të folur”, tha Ostlund pas marrjes së çmimit, shkruan The Guardian.

“Të gjithë jemi dakord që gjëja unike me kinemanë është se po shikojmë së bashku. Kështu që ne duhet të ruajmë diçka për të folur, por gjithashtu duhet të argëtohemi dhe të bëjmë qejf”, tha regjisori.

Çmimet u përzgjodhën nga një juri prej nëntë anëtarësh e kryesuar nga aktori francez Vincent Lindon dhe u prezantuan të shtunën në një ceremoni përmbyllëse brenda Teatrit ‘Grand Lumière’ të Kanës.

Çmimi i dytë i jurisë, çmimi i madh, u nda mes dramës së butë të fëmijërisë “Close” të Lukas Dhont dhe thrillerit romantik të regjisores Claire Denis, “Stars at Noon”.

Më parë, ylli korean Song Kang-ho fitoi çmimin ‘Aktori më i mirë’ për interpretimin e tij në filmin e regjisorit japonez Hirokazu Kore-eda, “Broker”, që flet për një familje koreane që kërkon një shtëpi për një fëmijë të braktisur.

“Do të doja të falënderoja të gjithë ata që e vlerësojnë kinemanë koreane”, tha Song, i cili gjithashtu luajti në filmin “Parasite” të Bong Joon-ho, i cili fitoi çmimin “Palme d’Or” në Kanë tre vjet më parë.

Çmimi ‘Aktorja më e mirë’ shkoi te Zar Amir Ebrahimi për interpretimin e saj si gazetare në “Holy Spider” të Ali Abbasit, një thriller me krim të vërtetë për një vrasës serial që synon punonjësit e seksit në qytetin fetar iranian të Mashhadit. E dhunshme dhe grafike, “Holy Spider” nuk u lejua të xhirohej në Iran dhe në vend të kësaj u bë në Jordani. Duke pranuar çmimin, Ebrahimi tha se filmi përshkruan “gjithçka që është e pamundur të shfaqet në Iran”.

Regjisori suedez-egjiptian Tarik Saleh mori çmimin’Skenari më i mirë’ për “Boy From Heaven”, një thriller ngjarja e të cilit zhvillohet në xhaminë Al-Azhar të Kajros.

Ceremonia përmbyllëse e së shtunës përfundoi me një Kanë që është përpjekur të ringjallë plotësisht ekstravaganzën vjetore të Francës, ngjarje e cila u anulua në vitin 2020 nga pandemia dhe u organizua pa turma modeste vitin e kaluar. Festivali i sivjetshëm gjithashtu u karakterizua me sfondin e luftës në Ukrainë, e cila shkaktoi protesta në tapetin e kuq dhe një dialog për qëllimin e kinemasë në kohë lufte.

“Palma e Artë”, një nga çmimet më prestigjioze të filmit, është jashtëzakonisht e pamundur për t’u hendikepuar – megjithëse prezantuesit ende përpiqen të bëjnë më të mirën. Ai [çmimi] varet tërësisht nga diskutimet e jurisë, të cilat zhvillohen në mënyrë private. Vitin e kaluar, thrilleri francez “Titane” mori çmimin, duke e bërë regjisoren Julia Decournau vetëm regjisoren e dytë femër që ka fituar ndonjëherë këtë çmim.

Kjo është lista e plotë e çmimeve sivjet në Festivalin e Filmit në Kanë:

Palma e Artë
Triangle Of Sadness, dir: Ruben Ostlund

Çmimi i madh (TIE)
Stars At Noon, dir: Claire Denis
Close, dir: Lukas Dhont

Regjisori më i mirë
Park Chan-wook, Decision To Leave

Çmimi special i edicionit të 75-të
Tori And Lokita, dirs: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Çmimi i jurisë (TIE)
EO, dir: Jerzy Skolimowski
The Eight Mountains, dirs: Felix Van Groeningen & Charlotte Vandermeersch

Aktori më i mirë
Song Kang-ho, Broker

Skenari më i mirë
Tarik Saleh, Boy From Heaven

Aktorja më e mirë
Zar Amir Ebrahimi, Holy Spider

Çmimi Camera d’Or
War Pony, dirs: Riley Keough & Gina Gammell

Çmimi Camera d’Or Special Mention
Plan 75, dir: Chie Hayakawa

Filmi më i mirë i shkurtër
The Water Murmurs, dir: Jianying Chen

Dokumentari më i mirë
All That Breathes, dir: Shaunak Sen

Çmimi special i jurisë
Mariupolis 2, dir: Mantas Kvedaravicius

Çmimi i jurisë së përgjithshme
Broker, dir: Hirokazu Kore-eda.

Flash News

News24 Livestream