Home > COVID19

Anthony Fauci flet për shpërthimin e COVID në Indi: Vetëm një bllokim shumë-javor mund të ndalojë transmetimin e virusit

Anthony Fauci flet për shpërthimin e COVID në Indi: Vetëm

India duhet të vendosë një bllokim disa-javor për të ndaluar pandeminë Covid-19, tha këshilltari mjekësor i Shtëpisë së Bardhë Anthony Fauci në një intervistë me shtypin indian.

Qeveria e Kryeministrit Narendra Modi thotë se është e gatshme të vendosë një bllokim të ri një vit pas karantinës së parë, e cila goditi rëndë ekonominë indiane.

“Unë mendoj se gjëja më e rëndësishme tani është të kemi oksigjen, të furnizohen me ilaçe,” i tha Anthony Fauci Indian Express, duke theksuar nevojën për bllokime të menjëhershme.

“Masa nuk duhet të zgjasë ‘gjashtë muaj’, mund të jetë e përkohshme për të ndaluar ciklin e transmetimit”, tha imunologu amerikan.

“Askujt nuk i pëlqen të mbyllet, por nëse e bën siç duhet për disa javë, mund të ndikosh ndjeshëm në dinamikën e pandemisë,” tha ai.

Në mbarë vendin, India ka regjistruar më shumë se 400,000 raste të reja sot dhe u bë vendi i parë me një normë kaq të lartë ditore. Në Prill, India regjistroi më shumë se 7 milion raste të reja të koronavirusit.

Autoritetet e Neë Delhi kanë njoftuar se banorët do të qëndrojnë në bllokim për një javë tjetër për shkak të daljes jashtë kontrollit të virusit.

Spitalet e kryeqytetit indian janë mbushur me pacientë, ka mungesë të shtretërve, ilaçeve dhe oksigjenit, me pasoja fatale për një numër të madh njerëzish që vdesin para spitaleve që nuk mund t’i presin dot dhe t’u shërbejnë.

News24 Livestream