Home > BOTA

VIDEO/ Vritet nga forcat izraelite komandanti palestinez, mes viktimave dhe një vajzë 5 vjeçe. Izraeli në sulm pas kërcënimeve militante, çfarë po ndodh në Gaza

VIDEO/ Vritet nga forcat izraelite komandanti palestinez, mes viktimave dhe

Ushtria izraelite thotë se po sulmon objektiva në Rripin e Gazës në përgjigje të kërcënimeve nga një grup militant palestinez atje.

Të paktën 10 palestinezë, duke përfshirë një fëmijë dhe një komandant palestinez të Xhihadit Islamik (PIJ), janë vrarë, tha ministria e shëndetësisë e Gazës.

Kjo pason disa ditë tensionesh pasi Izraeli arrestoi një anëtar të lartë të PIJ-së në Bregun Perëndimor të pushtuar.
PIJ me bazë në Gaza kishte kërcënuar se do të kundërpërgjigjej duke bombarduar Izraelin qendror.

Kryeministri izraelit Yair Lapid tha se Izraeli nuk do të lejojë “organizatat terroriste të vendosin axhendën”.

“Le të dijë kushdo që ngrihet për të dëmtuar Izraelin se ne do t’i arrijmë. Forcat tona të sigurisë do të veprojnë kundër terroristëve të Xhihadit Islamik për të hequr kërcënimin nga qytetarët e Izraelit,” tha ai.

Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) thanë se po sulmonin vende të lidhura me PIJ. Ato përfshijnë kullën e lartë Palestine në qytetin e Gazës, e goditur nga një shpërthim i fuqishëm që pa tym të dilte nga ndërtesa.

Katër militantë të PIJ – duke përfshirë komandantin, Tayseer Jabari – dhe një vajzë pesë vjeçare kanë qenë në mesin e të vrarëve që nga fillimi i sulmeve, thonë zyrtarët lokalë të shëndetësisë.

Ata thonë se 55 persona të tjerë u plagosën.
Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se IDF po “supozonte se rreth 15” militantë ishin vrarë.

Ministrja e Brendshme e Izraelit, Ayelet Shaked tha për Channel 12 News: “Ne nuk e dimë se si do të ndodhë kjo… por kjo mund të marrë kohë… Ky mund të jetë një raund i gjatë [konflikti] dhe i vështirë”, raportoi Times of Israel.

Duke folur gjatë një vizite në kryeqytetin iranian, Teheran, sekretari i përgjithshëm i PIJ-së, Ziyad al-Nakhala tha “ne do t’i përgjigjemi me forcë këtij agresioni dhe do të ketë një luftë në të cilën populli ynë do të fitojë”.

“Nuk ka vija të kuqe për këtë betejë… dhe Tel Avivi do të jetë nën raketat e rezistencës.”

Të hënën mbrëma, Izraeli arrestoi Bassem Saadi, i cili raportohet të jetë kreu i PIJ në Bregun Perëndimor. Ai u mbajt në zonën e Jeninit si pjesë e një serie të vazhdueshme operacionesh arrestimi pas një vale sulmesh nga arabët dhe palestinezët izraelitë që lanë të vdekur 17 izraelitë dhe dy ukrainas. Dy nga sulmuesit erdhën nga rrethi i Jeninit.

Pas arrestimit të Bassem Saadi, Izraeli rriti masat e sigurisë për komunitetet pranë kufirit të tij me Gazën, duke paralajmëruar se PIJ synonte të sulmonte civilët dhe ushtarët. Mbyllja e rrugëve i solli qytetet dhe fshatrat në jug të Izraelit në një ndalesë të rëndë.

PIJ, e cila mbështetet nga Irani, ka selinë e saj në Damask, Siri dhe është një nga grupet më të forta militante në Gaza. Ajo ka qenë përgjegjëse për shumë sulme, duke përfshirë raketat dhe të shtënat kundër Izraelit.

Izraeli dhe PIJ luftuan një konflikt pesë-ditor në nëntor 2019 pasi luftimet shpërthyen pas vrasjes nga Izraeli të një komandanti të PIJ-së për të cilin Izraeli tha se po planifikonte një sulm të afërt. Dhuna la 34 palestinezë të vdekur dhe 111 të plagosur, ndërsa 63 izraelitë kishin nevojë për trajtim mjekësor.

Izraeli tha se 25 nga palestinezët e vrarë ishin militantë, përfshirë ata që u goditën duke u përgatitur për të lëshuar raketa.

Flash News

News24 Livestream