Home > BOTA

Varreza e tankeve ruse kthehet në atraksion turistik, ukrainasit shijojnë “fitoren” me selfie pranë automjeteve të shkatërruara

Varreza e tankeve ruse kthehet në atraksion turistik, ukrainasit

Në rrugën nga Kievi në Bucha, një pjesë e shkurtër e tokës së djegur në mes të pyllit është kthyer në një atraksion javët e fundit.

Kjo zonë njihet tashmë si varreza e tankeve ruse.

Një duzinë apo më shumë tanke dhe automjete të blinduara të hedhura në erë ndodhen të shpërndara përreth. Të ndryshkura dhe të deformuara në mënyrë groteske, ato tërheqin vëmendjen e shumë kalimtarëve.

Ata janë vendosur atje që kur ushtria ukrainase arriti të çlirojë zonën pasi ishte nën pushtimin rus për disa javë në mars.

Me rrymën në dukje të vazhdueshme të lajmeve të këqija që vijnë nga pjesët lindore dhe jugore të Ukrainës, shumë vijnë në këtë vend për të parë nga afër se si duket një fitore. Disa bëjnë një ndalesë të shkurtër për të parë dëmin dhe për të bërë një foto të shpejtë ose dy. Por shumë prej tyre qëndrojnë këtu për pak kohë.

Ata ekzaminojnë me kujdes rrënojat e djegura, duke parë brenda automjeteve. Një burrë bën një selfie duke buzëqeshur përpara një automjeti të djegur me shkronjën V ende të dukshme në të.

Liza Maramon dhe i dashuri i saj u ndalën pranë varrezave të tankeve gjatë rrugës për të vizituar nënën e Maramon që jeton në zonë. Ajo kohët e fundit u kthye në shtëpi pasi u evakuua në fillim të marsit.

“Ajo kaloi pesë ditë e ulur në një bodrum, pa energji elektrike, pa asgjë, ishte shumë e tmerrshme,” tha punonjësja e bamirësisë 26-vjeçare. Nëna e saj u largua kur tanket ruse filluan të mbylleshin në qytet. Dy ditë pasi arritën të iknin, rusët morën kontrollin e qytetit.

Aty pranë, disa fëmijë ngjiten të lumtur në një tank rus të ndryshkur, sikur të ishte një grup hekurash majmunësh në një shesh lojrash. Vetë Maramon bëri disa foto të automjeteve të shkatërruara dhe planifikoi t’i ndante ato me miqtë dhe t’i postonte në rrjetet sociale.

“Nuk mund ta shpjegoj se si ndihem. Të gjithë duhet ta mbajnë mend këtë. Ne duhet t’u tregojmë njerëzve, gjithë botës. Nuk është normale”, tha ajo.

Screenshot 9

Flash News

News24 Livestream