Home > BOTA

Stuhia godet festivalin e muzikës në Spanjë/ Shembet skena, një i vdekur dhe dhjetëra të plagosur

spanjeee

Një person ka mbetur i vdekur dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pasi erërat e fuqishme goditën një festival muzikor pranë vendpushimit spanjoll të Valencias, duke bërë që skena të shembet pjesërisht, thanë mjekët.  

“Në orën 4:18 të mëngjesit, një pjesë e skenës në Festivalin Medusa u shemb në Cullera për shkak të një ere të fortë”, thanë shërbimet e urgjencës 112 në Twitter.

“Një person vdiq dhe tre u plagosën rëndë me plagë të shumta,” tha ai, duke treguar se 14 të tjerë pësuan lëndime të lehta. Autoritetet shëndetësore më vonë e ngritën numrin e të plagosurve në 40.

Raportet e mediave thanë se një i ri në fillim të të 20-ave vdiq pasi u godit nga pjesë të skenës ndërsa ajo u shemb në ngjarjen që pritej të tërhiqte rreth 320,000 pjesëmarrës të festivalit. Ata thanë gjithashtu se disa nga strukturat e mëdha që përbënin hyrjen e festivalit gjithashtu u rrëzuan. Pamjet në mediat sociale treguan erëra të fuqishme që përshkonin vendin, pemët dhe strukturat e mëdha që përkuleshin në mënyrë të rrezikshme dhe mbeturinat që fluturonin kudo ndërsa njerëzit luftonin për të mbajtur tendat e tyre dhe për të shpëtuar gjërat e tyre.

Flash News

News24 Livestream