Home > BOTA

Ministri i Jashtëm ukrainas u kërkon kompanive gjermane të tërhiqen nga Rusia dhe të zhvendosen në Ukrainë

Ministri i Jashtëm ukrainas u kërkon kompanive gjermane të

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba të enjten u bëri thirrje kompanive gjermane që të tërhiqen nga Rusia dhe të zhvendosen në Ukrainë.

Kuleba shkroi në Twitter , “Ndërsa Rusia vazhdon të kryejë mizori të tmerrshme në Ukrainë, të ardhurat e kompanive të huaja që ende bëjnë biznes në Rusi janë njollosur me gjakun ukrainas. Unë u bëj thirrje bizneseve gjermane të tërhiqen nga Rusia dhe të zhvendosen në Ukrainë. Ky do të jetë një kontribut i sinqertë për paqen në Europë.”

Më herët të enjten, Kuleba u tha gazetarëve në Berlin se Ukraina ka parë dinamikën pozitive dhe vlerësoi reagimin e Gjermanisë ndaj luftës me Rusinë. “Ne shohim një pozicion në zhvillim të Gjermanisë për çështjet më të rëndësishme, ky pozicion po ecën në drejtimin e duhur,” tha Kuleba.

Flash News

News24 Livestream