Home > BOTA

Marrëveshja nukleare e Iranit/ Presidenti iranian paralajmëron Amerikën

Marrëveshja nukleare e Iranit/ Presidenti iranian paralajmëron

Presidenti i zgjedhur i Iranit ka mirëpritur negociatat fuqitë perëndimore që synojnë ringjalljen e një marrëveshje bërthamore të vitit 2015 por tha se ato "duhet të garantojnë interesat kombëtare". 

Në konferencën e tij të parë për shtyp që nga fitorja e tij në zgjedhjet e së Premtes, Ebrahim Raisi premtoi që ai nuk do të lejonte që bisedimet në Vjenë të zvarriteshin. ai gjithashtu këmbënguli që programi i raketave balistike i Iranit nuk do të ishte i "negociueshëm". 

Marrëceshja nuklear midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës u anulua pasi ish-presidenti amerikan Donald Trump vendosi të udhëronte një sulm raketë mbi gjeneralin Qasem Soleimani në janar të vitit 2020. Por negociatat rifilluan pas fitores së partisë Demokratike të Presidentit Joe Biden. Por deri më tani negociatat nuk kanë dhënë rezultate konktrete.

News24 Livestream