Home > BOTA

Lufta në Ukrainë/ A do përdorë Putini armë bërthamore? Ja si përgjigjet Zelensky

Lufta në Ukrainë/ A do përdorë Putini armë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalën e tij në samitin e New York Times ‘DealBook’ në qytetin e Nju Jorkut, ka deklaruar se nuk beson se presidenti rus Vladimir Putin do të përdorë armë bërthamore.

Deklarata e liderit ukrainas vjen pasi ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se ishte jetike të shmangej çdo lloj konfrontimi ushtarak midis fuqive bërthamore, edhe nëse përfshin vetëm armë konvencionale.

Lavrov tha gjithashtu se është Perëndimi ai që po e shtynte Ukrainën të vazhdojë luftën kundër Rusisë.

“Është e nevojshme të shmanget çdo përplasje ushtarake midis fuqive bërthamore, qoftë edhe me përdorimin e armëve konvencionale. Përshkallëzimi mund të bëhet i pakontrollueshëm”, tha ministri rus.

Putin ka lëshuar një seri kërcënimesh bërthamore të fshehta gjatë rrjedhës së luftës në Ukrainë, por disa zyrtarë të lartë kanë mohuar vazhdimisht planet e Moskës për të përdorur armë bërthamore në Ukrainë dhe kanë akuzuar Perëndimin për ngritjen e antenës bërthamore.

Flash News

News24 Livestream