Home > BOTA

Kina rikthen masat anti-COVID, qytetarët mbushin rrugët, përleshje fizike me policinë

Kina rikthen masat anti-COVID, qytetarët mbushin rrugët,

Presidenti kinez Xi Jinping po vazhdon me politikën dinamike zero Covid të Pekinit duke u përpjekur të gjurmojë çdo rast të virusit përpara kongresit të Partisë Komuniste të muajit të ardhshëm, ku ai shpreson të zgjidhet për një mandat të tretë.

Qindra qytetarë kinezë në qytetin jugor të Shenzhenit kanë protestuar kundër një bllokimi për koronavirusin të vendosur nga autoritetet. Një video nga qyteti në provincën jugore të Guangdong tregoi vendasit e tërbuar duke u përballur me oficerët e policisë të veshur me veshje mbrojtëse mjekësore blu, duke përfshirë  veshje mbrojtëse dhe maska ????për fytyrën.

Protestuesit në turmë brohoritën “hiqni bllokimin” ndërsa u përleshën verbalisht dhe fizikisht me policinë që u përpoq t’i ndalonte me barriera metalike.

Disa njerëz në turmë u panë duke hedhur shishe uji ndaj policëve të cilët bënë një sërë arrestimesh.

Protestat u zhvilluan pasi zyrtarët lokalë të shëndetësisë vendosën të hënën ato që ata i quajtën “masa kontrolli” në rrethin ujor të Shawei.

Ata argumentuan se kishte anomali në testet masive Covid që kanë qenë një tipar i rregullt i jetës kineze që nga fillimi i pandemisë Covid-19.

Protesta të ngjashme por më të vogla u zhvilluan gjithashtu në rrethet Xinzhou dhe Huaqiangbei të qytetit.

Flash News

News24 Livestream