Home > BOTA

Biden kërkon pezullimin 3-mujor të taksave të gazit dhe naftës

Biden kërkon pezullimin 3-mujor të taksave të gazit dhe

Presidenti Joe Biden i bëri thirrje Kongresit të mërkurën të pezullojë taksat federale të benzinës dhe naftës për tre muaj – një veprim i vitit zgjedhor që synonte të lehtësonte presionet financiare që u prit me dyshime nga shumë ligjvënës.

Presidenti demokrat gjithashtu u bëri thirrje shteteve të pezullojnë taksat e tyre të gazit ose të ofrojnë lehtësim të ngjashëm dhe ai bëri një kritikë publike ndaj industrisë së energjisë për prioritizimin e fitimeve mbi prodhimin. Do të ndërmerrte veprime nga ligjvënësit në Uashington dhe në shtëpitë shtetërore në të gjithë vendin për të sjellë lehtësim për konsumatorët.

“Kjo nuk e zvogëlon të gjithë dhimbjen, por do të jetë një ndihmë e madhe,” tha Biden, duke përdorur foltoren ngacmuese kur administrata e tij beson se i ka mbaruar levat e drejtpërdrejta për të adresuar çmimet në rritje të gazit. “Unë po bëj pjesën time. Unë dua që Kongresi, shtetet dhe industria të bëjnë gjithashtu pjesën e tyre.”

Në diskutim është taksa federale prej 18,4 cent për gallon për gazin dhe taksa federale 24,4 cent për gallon për karburantin dizel. Nëse kursimet e gazit do t’u kalonin plotësisht konsumatorëve, njerëzit do të kursenin afërsisht 3.6% në pompë kur çmimet janë mesatarisht rreth 5 dollarë për gallon në mbarë vendin.

Shtytja e Biden përballet me shanse të vështira në Kongres, i cili duhet të veprojë në mënyrë që të pezullojë taksën dhe ku shumë ligjvënës, duke përfshirë disa në partinë e tij, kanë shprehur rezerva. Edhe shumë ekonomistë e shohin idenë e një pushimi të taksave të gazit me skepticizëm.

Kryetarja e Dhomës Demokratike Nancy Pelosi ofroi një përgjigje jo të përkushtuar ndaj propozimit të Biden, duke thënë se ajo do të shikonte nëse kishte mbështetje për të në Kongres.

“Ne do të shohim se ku qëndron konsensusi në një rrugë përpara për propozimin e presidentit në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit,” tha Pelosi.

Në fjalimin e tij, Biden lidhi çmimet më të larta të energjisë me pushtimin rus të Ukrainës dhe tha, “mbrojtja e lirisë, mbrojtja e demokracisë nuk do të shkonte pa kosto për popullin amerikan dhe pjesën tjetër të botës së lirë”. Presidenti vuri në dukje se ligjvënësit mbështetën sanksionet kundër Rusisë dhe ndihmën ndaj Ukrainës, pavarësisht nga rreziqet e inflacionit nga mungesa e energjisë dhe ushqimit.

Demokratët, republikanët dhe të pavarurit në Kongres zgjodhën të mbështesin Ukrainën, “duke e ditur mirë koston”, tha ai.

“Pra, për të gjithë ata republikanë në Kongres që më kritikojnë sot për çmimet e larta të gazit në Amerikë: A po thoni tani se keni gabuar që mbështetët Ukrainën?” tha Biden. “A doni të thoni se ne më mirë do të kishim çmime më të ulëta të gazit në Amerikë se sa grushti i hekurt i Putinit në Evropë? Unë nuk e besoj këtë. ”

Presidenti tha se “shtetet janë tani në një pozicion të fortë për të qenë në gjendje të përballojnë për të ndërmarrë disa nga këto veprime”, falë mbështetjes federale nga projektligji i ndihmës për COVID-19 2021. Por nuk ka asnjë garanci që shtetet do të përdorin buxhetet e tyre për të pezulluar taksat e tyre mbi gazin ose për të ofruar zbritje për konsumatorët, siç kërkon Biden.

Barack Obama, gjatë fushatës presidenciale të vitit 2008, e quajti idenë e një pushimi të taksës së gazit një “mashtrim” që i lejonte politikanët “të thoshin se ata bënë diçka”. Ai paralajmëroi gjithashtu se kompanitë e naftës mund të kompensojnë lehtësimin e taksave duke rritur çmimet e tyre.

Administrata po thotë se pezullimet e taksave të gazit në nivelet federale dhe shtetërore, si dhe kompanitë e energjisë që derdhin fitimet e tyre në kapacitetin e prodhimit dhe rafinimit, mund të ulin çmimet e gazit me 1 dollarë për gallon.

Çmimet e larta të gazit përbëjnë një kërcënim themelor për ambiciet elektorale dhe politike të Biden. Ata kanë bërë që besimi në ekonomi të bjerë në nivele më të ulëta, gjë që parashikon keq për mbrojtjen e kontrollit demokrat të Dhomës dhe Senatit në nëntor.

Përpjekjet e kaluara të Bidenit për të ulur çmimet e gazit – duke përfshirë lirimin e naftës nga rezerva strategjike e SHBA-së dhe përzierjen më të madhe të etanolit këtë verë – nuk kanë sjellë kursime në pompë, një rrezik që mbart në idenë e një pushimi të taksave të gazit.

Presidenti mund të bëjë jashtëzakonisht pak për të rregulluar çmimet që përcaktohen nga tregjet globale, kompanitë e orientuara nga fitimet, kërkesa e konsumatorit dhe goditjet e mëvonshme nga pushtimi rus i Ukrainës dhe embargot që pasuan. Problemi themelor është mungesa e naftës dhe rafinerive që prodhojnë gaz, një sfidë që një pushim tatimor nuk mund ta zgjidhë domosdoshmërisht.

Mark Zandi, kryeekonomist në Moody’s Analytics, vlerësoi se shumica e inflacionit prej 8.6% të parë gjatë 12 muajve të fundit në SHBA vjen nga çmimet më të larta të mallrave për shkak të pushtimit të Rusisë dhe ndërprerjeve të vazhdueshme nga koronavirusi.

“Në një afat të afërt, është kritike të frenohet rritja e çmimeve të naftës,” tha Zandi javën e kaluar, duke sugjeruar se Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe një marrëveshje bërthamore me Iranin mund të ndihmojnë në rritjen e furnizimeve dhe uljen e çmimeve. Ligjvënësit republikanë janë përpjekur t’i hedhin më shumë faj Bidenit, duke thënë se ai krijoi një mjedis armiqësor për prodhuesit vendas të naftës, duke bërë që prodhimi i tyre të qëndrojë nën nivelet para pandemisë.

Udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell, u tall me festën e taksës së gazit si një “marifet joefektiv” në një fjalim të së mërkurës. “Ideja e re e madhe e kësaj administrate joefektive është një propozim budalla që anëtarët e lartë të partisë së tyre tashmë e kanë rrëzuar shumë përpara,” tha ai.

Rep. Peter DeFazio, kryetar demokrat i Komitetit të Transportit dhe Infrastrukturës së Dhomës së Përfaqësuesve, tha se nuk do të mbështeste pezullimin e taksës së gazit. “Unë do të punoj kundër tij. Unë kam komitetin më të madh në Kongres, kështu që do të shohim.”

DeFazio tha se një rrugë më e mirë do të ishte taksimi i kompanive të naftës mbi “fitimet e papritura”.

Udhëheqësi i shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve, Steny Hoyer, D-Md., tha se do ta shqyrtonte propozimin sepse Biden e ka propozuar atë.

“Ajo që nuk jam i sigurt është se në fakt do të ketë efektin e synuar për sa i përket çmimit të shitjes me pakicë, nëse në fakt do të kursejmë paratë e konsumatorit,” tha Hoyer. “Mendoj se i kemi votat? Ne nuk kemi numëruar, kështu që nuk e dimë ende.”

Zyrtarët e administratës thanë se kostoja prej 10 miliardë dollarësh e pushimit të taksës së gazit do të paguhet dhe Fondi i Mirëbesimit të Autostradave do të mbahet i plotë, edhe pse taksat e gazit përbëjnë një burim të konsiderueshëm të ardhurash për fondin. Zyrtarët nuk specifikuan ndonjë burim të ri të të ardhurave.

Presidenti u ka bërë thirrje gjithashtu kompanive të energjisë që të pranojnë marzhe më të ulëta fitimi për të rritur prodhimin e naftës dhe kapacitetin e përpunimit të benzinës.

Kjo ka rritur tensionet me prodhuesit e naftës: Biden ka gjykuar se kompanitë po bëjnë “më shumë para se Zoti”. Kjo nisi një zinxhir ngjarjesh në të cilat kreu i Chevron , Michael Wirth, i dërgoi një letër Shtëpisë së Bardhë duke thënë se administrata “ka kërkuar kryesisht të kritikojë, dhe nganjëherë përçmojë, industrinë tonë”.

I pyetur për letrën, Biden tha për Wirth: “Ai është pak i ndjeshëm. Nuk e dija se ata do të lëndoheshin kaq shpejt.”

Kompanitë e energjisë janë planifikuar të takohen të enjten me Sekretaren e Energjisë Jennifer Granholm për të diskutuar mënyrat për të rritur furnizimin.

Flash News

News24 Livestream