Home > BOTA

Sulm me armë në SHBA! 15-vjeçari merr armën e babait në shkollë, vret tre studentë

Sulm me armë në SHBA! 15-vjeçari merr armën e babait

Sulm me armë zjarri ka ndodhur në Miçigan, brenda një shkolle. Një 15-vjeçar ka vrarë tre  studentë dhe ka plagosur tetë të tjerë, përfshirë një mësues. Burimet thonë se  një djalë 16-vjeçar dhe dy vajza të moshës 14 dhe 17 vjeç kanë ndërruar jetë nga plagët e marra.

Policia ka bërë të ditur se i riu ka përdorur një pistoletë që babai i tij e kishte blerë të premten. I dyshuari u dorëzua pesë minuta pasi policia u paraqit në ambientet e shkollës.

Gjatë arrestimit nuk pati të shtëna dhe i dyshuari nuk u lëndua, tha policia, duke shtuar se ai mbante një pistoletë gjysmë automatike që ende kishte shtatë fishekë në atë kohë. Policia beson se i riu kishte mbajtur armën në shkollë me një çantë shpine dhe kishte dalë nga një banjë duke tundur armën.

Tre studentë vdiqën në sulm, dy vajza adoleshente dhe një viktimë mashkull, 16 vjeç, i cili vdiq në makinën e një deputeti lokal përpara se oficeri të mund ta çonte në spital.

Dy nga të plagosurit i janë nënshtruar një operacioni, ndërsa gjashtë të tjerët janë në gjendje stabile me plagë me armë zjarri.

Sherifi i Qarkut Oakland, Mike Bouchard, tha se hetuesit ishin në humbje për të shpjeguar se çfarë mund të kishte nxitur një akt dhune “të papërshkrueshme dhe të pafalshme”, duke shtuar se i dyshuari nuk po bashkëpunonte me autoritetet.

“Personi që ka më shumë njohuri dhe motivi nuk është duke folur,” u tha ai gazetarëve.

Flash News

News24 Livestream